• dvd_header.png
 • fitclub_header.png
 • stott_header.png
 • stroje_header.png

Novinky na Váš email

Chcete zasílat aktuální informace včas? Nechte si zasílat náš newsletter.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Kontakty

Valerie Peclová
Jírova 2201/21
Brno, 62800
e-mail: info@fitclubvalerie.cz
tel: 775 629 862
IČ: 67582915

SFbBox by smarthappybirthdaywishes.com

 

 

 

 

Hormonal Yoga

Original sestavu Hormonální joģové terapie, dle Dinah Rodrigues, vyučujeme jako individuální péči

( lektor - klient nebo semi private -ve dvojici ). Na lekci jste tedy vy a lektorka. 

Sestavu vás  naučíme  během 5 lekcí, v průběhu  asi 1 měsíce. 

Výhodou individuální péče je čas, který ušetíte, oproti běžným kurzům, které mohou trvat až 3 měsíce.  Ten již můžete využít k pravidelnému praktikování sestavy ve vašem domácím prostředí -  doporučuje se 4 x týdně po dobu 4 měsíců ).

Objednávky viz. Kontakty.

 

 

Co je to Hormonální joga ?

Jde o ucelenou sestavu jógových pozic, které doplňujeme prací s dechem  a energií, bandhami a mudrami, které ovlivňují hormonální systém ženy, zejména vaječníky, štítnou žlázu, nadledvinky a hypofýzu. Skládá se ze 7 zahřívacích cviků a 21 cviků každodenní sestavy.

Původně vznikla jako terapie menopauzy. Může však pomoci i mladším ženám s hormonální nepravidelností.

 

Kdo je autorkou ? 

Autorkou je doktorka filozofie a psychologie Dinah Rodrigues ( Brazílie  - 88 let ). Dlouhodobá lektorka jogy. Sama procházela díky joze menopauzou téměř bez symptomů. Toho si všiml její lékař.  

 

Pro koho je hormonální terapie určena ? 

 1. od 35 let jako prevence
 2. od 40 let pro udržení hladiny hormonů - menopauza, návaly, ztráta vitality, nespavost
 3. od 18 let při PMS premenstruační syndrom ( podrážděnost, přecitlivělost ),bez menstruace,s bolestivou menstruací,PCO polycystické vaječníky,potíže s otěhotněním
 4. stres
 5. deprese
 6. migrény
 7. změna váhy
 8. hypofunkce štítné žlázy
 9. inkontinence

Sestava působí na tělo komplexně.

Nejen na fyzické tělo, ale i na mysl, psychiku a emoce.

Proto má vliv na celkovu kvalitu života.

 

Pro koho není toto cvičení vhodné ? 

 1. onemocnění, kde je nežádoucí zvyšování vlastních hormonů
 2. rakovina
 3. endometrioza
 4. těhotenství
 5. myomy
 6. srdeční obtíže

 

Techniky , použité v sestavě cviků nazývaných hormonální jógová terapie jsou účinné, jednoduché a lehce proveditelné pro většinou žen. Předchozí znalost jógových technik není nutná. I pro začátečníky je velmi příjemná.  Spojuje energetizující cviky dynamické jógy se specifickými dechovými cvičeními - pranajáma, tibetskými technikami práce s energií a bandhami.

 

Hormony fungující ve žlázách s vnitřní sekrecí :  

Estrogen - produkují ho vaječníky. Udává typické ženské tvary, optimální hladinu cholesterolu a zdravou pokožku, má vliv na metabolismus. Vlivem menopauzy či snížením i v nižším věku ženy dochází ke snížení tohoto hormonu, to má za příčinu zpomalení metabolismu a problémy s váhou, ale také se zadržováním vody v těle. brání řídnutí kostí - osteoporźa. Hormon estrogen snižuje hladinu špatného cholesterolu ( LDL ) v krvi a zvyšuje hladinu dobrého ( HDL ). Oxidační přeměna LDL může vést ke ztenčování a kornatění cév. Estrogen tuto přeměnu dokáže zpomalit, čímž působí pozitivně na pružnost cév. V neposlední řadě ovlivňuje libido. 

Progesteron - způsobuje sekreční část menstruace. Pokud není vajíčko oplodněno, tvorba progesteronu ustane a dojde ke krvácení.. Pokud žena otěhotní, cyklus se zastaví. Nedostatek progesteronu se tedy projevuje premenstruačním " špiněním " a také zkrácením menstruačního cyklu. Při jeho chronickém nedostatku může docházet k neplodnosti. Navozuje klid  - přírozené "Valium"

Tyto  ženské hormony pracují v rytmu tvorby 28 dnů, aktivují se nebo potlačují, tak jak jde menstruační cyklus, který kontroluje hypofýza. 

Oba hromony mají významný podíl na fungování paměti, proto se také staly částí léčby Alzheimerovy choroby.

 

Vědecké ověření 

Autorka D. Rodrigues provedla v r. 1993 výzkum, který se týkal sledování hladiny hormonů během cvičení hormonální jógové terapie, kdy se výsledky kontrolovaly z krve účastnic každé 4 měsíce.  Výsledkymm bylo, že 100 % účastnic vymizely příznaky a nebo pociťovaly minimální intenzitu symptomů. Hormonální hladina narostla o 254% za 4 měsíce.