Obtíže
Držení těla
Svaly a vazy jsou vlivem hormonálních změn elastičtější, což má za následek větší pohyblivost, ale zároveň i zranitelnost kloubních struktur. Typické držení těhotných s bříškem vystrčeným dopředu a s výrazně prohnutou bederní páteří však vede ke změnám svalového napětí v celém těle. Tím je zároveň negativně ovlivněna funkce vnitřních orgánů.
Při špatném držení těla nespočívá váha na celém chodidle, ale z větší části na prstech, lýtkové svaly jsou v napětí, kolena propnutá, svaly zadní strany stehen i hýždě jsou také napnuté. Bederní páteř je výrazně prohnutá (hypertlordóza) a k její kompenzaci dochází k ohnutí zad (zvětšená hrudní kyfóza). Tím se do tenze dostávají také šíjové svaly.
Tento špatný postoj upravíme když:
Páteř srovnáme do neutrálu a naučíme se používat pánevní dno a transversus abdominis – hluboký břišní sval.
Křečové žíly
Krevní návrat z dolních končetin je omezen tlakem dělohý na dolní dutou žílu, která odvádí krev z dolní části těla zpět k srdci. Vlivem hormonálních změn jsou navíc žilní stěny povolené, což krevní oběh také zatěžuje. Vliv má také dědičnost.
Prevence:
Omezte delší stání, svalovou prací podpoříte žilní návrat. Odpočívejte s dolními končetinami ve zvýšené poloze, provádějte cévní gymnastiku. Nepřekládejte nohu přes nohu. Můžete nosit kompresní punčochy.
Bolest v křižokyčelním skloubení (SI)
Váha horní poloviny těla je přenášena přes křížokyčelní skloubení do pánve. Vlivem povolení vazů v těhotenství bývá tato oblast náchylnější ke zvýšenému napětí.
Prevence:
Správné postavení páteře v neutrálu, neposedávat s jednou nohou překříženou přes druhou. Masírujte křížokyčelní oblast.
Bolest v tříslech a v oblasti symfýzy
Symfýza je chrupavčité spojení stydkých kostí, na které se upínají svaly vnitřní strany stehen. Napětí v této oblasti způsobuje bolest symfýzy a třísel. Upíná se zde i přímý břišní sval, který může rovněž svým napínáním problému přispět. S rostoucí dělohou se také natahují vazy spojující ji s pánevními kostmi.
Prevence:
Vzpřímené držení těla. Masáž v oblasti třísel. Cviky na uvolnění oblasti kyčlí.
Bolesti zad (bedra, mezilopatkový prostor, šíje)
Váha dítěte, posunutí těžiště vpřed, uvolnění vazů a svalů zvyšuje nároky na pohybové ústrojí, na svaly podél celé páteře.
Prevence:
Aktivujte TA, noste dítě, co nejblíže u páteře, zamezujte nadměrnému prohnutí v bedrech. Cvičte, plavte, uvolňujte zádům během dne v leže.
Diastáza (rozestup přímého břišního svalu)
Břišní stěnu tvoří 3 vrstvy svalů. V hluboké vrstvě příčný, ve střední šikmé a na povrchu přímý s vazivovým švem uprostřed. Rostoucí děloha vytlačuje přímý břišní sval vpřed a zvyšuje jeho napětí. Nemá-li břišní sval potřebný tonus, může dojít k rozestupu švu.
Prevence:
Správné držení těla, aktivita hlubokých svalů – tím je eliminován tlak na přímý břišní sval. Posilování všech vrstev.
Bolesti žeber
Především dolních žeber, na která působí tlak zvětšující se dělohy. Příčíina je v napánající se břišní stěně, kdy za dolní žebra táhnou úpony břišních svalů.
Prevence:
Vzpřímené držení, které omezí napínaní břišní stěny. Nehrbte se.
Dušnost
Bránice odděluje hrudní dutinu od břišní. Rostoucí děloha ji vytlačuje směrem vzhůru a omezuje prostor v hrudníku. Činnost bránice i vitální kapacita se snižuje.
Prevence:
Rovný postoj, hrudní kost vpřed, lopatky dolů – tím zajistíme co největší prostor pro plíce.
Pálení žáhy
Tlak dělohy na žaludek se zvětšuje. Svalový svěrač mezi jícnem a žaludkem, je jako všechny svaly, uvolněn, takže může po jídle dojít k návratu kyselého žaludečního obsahu až do hltanu.
Prevence:
Vyhněte se hrbení. Jezte častěji menší porce, nedojde k přeplnění žaludku. Nejezte tučná a kořeněné jídla a před spaním. Při spaní si vypodložte horní polovinu těla.
Zácpa
Problém způsobený snížením tonu střevní svaloviny a snížená mobilita střev.
Prevence:
Konzumace vlákniny, dostatek tekutin, vzpřímené držení těla, pohybová aktivita.
Hemeroidy
Jedná se o malé uzlíky v okolí řitného otvoru, tvořené rozšířenými žilami v dolní části konečníku. Příčinou jsou těhotenské změny svaloviny a vaziva, zvýšený nitrobrišní tlak.
Prevence:
Souvisí s prevencí zácpy. Procvičováním pánevního dna zmírníte překrvení v této oblasti.
Otoky
V těhotenství se zvyšuje objem kolující krve a dochází ke zmnožení obsahu tkáňové tekutiny. Zadržování vody je v těhotenství přirozené, zejména v okolí kotníků.
Prevence:
Dolní končetiny do zvýšené polohy. Méně soli, více tekutin 2-3l. Plávání, cvičení. Nenoste těsné ponožky ani těsnou podprsenku – přispívají k otokům horních končetin.
Strie
Jsou růžové trhlinky na kůži, nejčastěji na břiše, stehnech, hýždích a na prsou. Napínaním kůže v těhotenství se narušují hluboké vrstvy. Po porodu již většinou nemizí a přetrvávají ve formě stříbrných jizviček. Velkou roli při vzniku strií hraje dědičnost, prakticky jim nelze předcházet.
Prevence:
Kůži masírujte a promazávejte.
Křeče
Svalové kontrakce v lýtkách, ve stehnech, hýždích. Příčinou může být nedostatek vápníku, horčíku – minerálů, které jsou zodpovědné za nervosvalový přenos.
Prevence:
Přísun vitamínů. Dolní končetiny do zvýšené polohy. Protahovací cvičení. Při počátku křeče přitáhněte opatrně špičku k holeni, udělejte fajfku.
Syndrom karpálního tunelu
Karpální tunel je místo mezi zápěstími kůstkami a příčným zápěstním vazem, kde probíhají cévy, nervy a šlachy. Vlivem otoku dochází k útlaku cév vyživujícíh nerv. Projevuje se to brněním a mrtvěním v prstech.
Prevence:
Omezte ležení na zádech – dolní dutá žíla. Nenoste tenké náramky a podprsenky. Vyhněte se namáhavé práci rukama. Přikládání ledových obkladů na zápěstí.
PÁNEVNÍ DNO
Plní důležitou roli posturální – udržuje tělo ve vzpřímené pozici proti vlivu gravitace. Udržuje pánevní orgány ve správné pozici. Svaly a vazy pánevního dna odstupují od pánve a nálevkovitě se svažují ke střední čáře.
Pánevní dno spolu s bránicí a břišními svaly udržují nitrobřišní tlak. Pánevní dno má významný vliv také na postavení pátěře.
Prevence:
Udržení správného svalového tonu a pružnosti – lepší porod, rychlejší regenerace. Cvičením se zlepšuje krevní oběh v oblasti pánve a tím můžeme předcházet hemeroidům.
Speciální cviky na pánevní dno jsou součástí PILATES KURZŮ Fitclubu Valerie.
Pánevní dno by se mělo procvičovat po dobu celého těhotenství, od 7.,8. už s menší intenzitou.
DÝCHÁNÍ
Vdechujeme kyslík, vydechujeme oxid uhličity. Dochází tedy k výměně plynů mezi zevním prostředím a tkáněmi. Velký vliv má také na krevní a mízní oběh, střevní peristaltiku, činnost jater, prokrvení břišních orgánů včetně dělohy.
V těhotenství vytlačuje děloha bránici směrem vzhůru. Je omezen přísun vzduchu do plic. Dochází k dušnosti. Proto je velice důležité provádět vědomé prodloužené břišní dýchání. Využívá se také v první a druhé době porodní, kdy se tímto způsobem prodýchávají pauzy mezi kontrakcemi.