• dvd_header.png
  • fitclub_header.png
  • stott_header.png
  • stroje_header.png

Novinky na Váš email

Chcete zasílat aktuální informace včas? Nechte si zasílat náš newsletter.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Kontakty

Valerie Peclová
Jírova 2201/21
Brno, 62800
e-mail: info@fitclubvalerie.cz
tel: 775 629 862
IČ: 67582915

SFbBox by smarthappybirthdaywishes.com

 

 

 

 

Obtíže

 

Držení těla

Svaly a vazy jsou vlivem hormonálních změn elastičtější, což má za následek větší pohyblivost, ale zároveň i zranitelnost kloubních struktur. Typické držení těhotných s bříškem vystrčeným dopředu a s výrazně prohnutou bederní páteří však vede ke změnám svalového napětí v celém těle. Tím je zároveň negativně ovlivněna funkce vnitřních orgánů.

 

Při špatném držení těla nespočívá váha na celém chodidle, ale z větší části na prstech, lýtkové svaly jsou v napětí, kolena propnutá, svaly zadní strany stehen i hýždě jsou také napnuté. Bederní páteř je výrazně prohnutá (hypertlordóza) a k její kompenzaci dochází k ohnutí zad (zvětšená hrudní kyfóza). Tím se do tenze dostávají také šíjové svaly.

 

Tento špatný postoj upravíme když:
Páteř srovnáme do neutrálu a naučíme se používat pánevní dno a transversus abdominis – hluboký břišní sval.

 

Křečové žíly

Krevní návrat z dolních končetin je omezen tlakem dělohý na dolní dutou žílu, která odvádí krev z dolní části těla zpět k srdci. Vlivem hormonálních změn jsou navíc žilní stěny povolené, což krevní oběh také zatěžuje. Vliv má také dědičnost.

Prevence:
Omezte delší stání, svalovou prací podpoříte žilní návrat. Odpočívejte s dolními končetinami ve zvýšené poloze, provádějte cévní gymnastiku. Nepřekládejte nohu přes nohu. Můžete nosit kompresní punčochy.

 

Bolest v křižokyčelním skloubení (SI)

Váha horní poloviny těla je přenášena přes křížokyčelní skloubení do pánve. Vlivem povolení vazů v těhotenství bývá tato oblast náchylnější ke zvýšenému napětí.

Prevence:
Správné postavení páteře v neutrálu, neposedávat s jednou nohou překříženou přes druhou. Masírujte křížokyčelní oblast.

 

Bolest v tříslech a v oblasti symfýzy

Symfýza je chrupavčité spojení stydkých kostí, na které se upínají svaly vnitřní strany stehen. Napětí v této oblasti způsobuje bolest symfýzy a třísel. Upíná se zde i přímý břišní sval, který může rovněž svým napínáním problému přispět. S rostoucí dělohou se také natahují vazy spojující ji s pánevními kostmi.

Prevence:
Vzpřímené držení těla. Masáž v oblasti třísel. Cviky na uvolnění oblasti kyčlí.

 

Bolesti zad (bedra, mezilopatkový prostor, šíje)

Váha dítěte, posunutí těžiště vpřed, uvolnění vazů a svalů zvyšuje nároky na pohybové ústrojí, na svaly podél celé páteře.

Prevence:
Aktivujte TA, noste dítě, co nejblíže u páteře, zamezujte nadměrnému prohnutí v bedrech. Cvičte, plavte, uvolňujte zádům během dne v leže.

 

Diastáza (rozestup přímého břišního svalu)

Břišní stěnu tvoří 3 vrstvy svalů. V hluboké vrstvě příčný, ve střední šikmé a na povrchu přímý s vazivovým švem uprostřed. Rostoucí děloha vytlačuje přímý břišní sval vpřed a zvyšuje jeho napětí. Nemá-li břišní sval potřebný tonus, může dojít k rozestupu švu.

Prevence:
Správné držení těla, aktivita hlubokých svalů – tím je eliminován tlak na přímý břišní sval. Posilování všech vrstev.

 

Bolesti žeber

Především dolních žeber, na která působí tlak zvětšující se dělohy. Příčíina je v napánající se břišní stěně, kdy za dolní žebra táhnou úpony břišních svalů.

Prevence:
Vzpřímené držení, které omezí napínaní břišní stěny. Nehrbte se.

 

Dušnost

Bránice odděluje hrudní dutinu od břišní. Rostoucí děloha ji vytlačuje směrem vzhůru a omezuje prostor v hrudníku. Činnost bránice i vitální kapacita se snižuje.

Prevence:
Rovný postoj, hrudní kost vpřed, lopatky dolů – tím zajistíme co největší prostor pro plíce.

 

Pálení žáhy

Tlak dělohy na žaludek se zvětšuje. Svalový svěrač mezi jícnem a žaludkem, je jako všechny svaly, uvolněn, takže může po jídle dojít k návratu kyselého žaludečního obsahu až do hltanu.

Prevence:
Vyhněte se hrbení. Jezte častěji menší porce, nedojde k přeplnění žaludku. Nejezte tučná a kořeněné jídla a před spaním. Při spaní si vypodložte horní polovinu těla.

 

Zácpa

Problém způsobený snížením tonu střevní svaloviny a snížená mobilita střev.

Prevence:
Konzumace vlákniny, dostatek tekutin, vzpřímené držení těla, pohybová aktivita.

 

Hemeroidy

Jedná se o malé uzlíky v okolí řitného otvoru, tvořené rozšířenými žilami v dolní části konečníku. Příčinou jsou těhotenské změny svaloviny a vaziva, zvýšený nitrobrišní tlak.

Prevence:
Souvisí s prevencí zácpy. Procvičováním pánevního dna zmírníte překrvení v této oblasti.

 

Otoky

V těhotenství se zvyšuje objem kolující krve a dochází ke zmnožení obsahu tkáňové tekutiny. Zadržování vody je v těhotenství přirozené, zejména v okolí kotníků.

Prevence:
Dolní končetiny do zvýšené polohy. Méně soli, více tekutin 2-3l. Plávání, cvičení. Nenoste těsné ponožky ani těsnou podprsenku – přispívají k otokům horních končetin.

 

Strie

Jsou růžové trhlinky na kůži, nejčastěji na břiše, stehnech, hýždích a na prsou. Napínaním kůže v těhotenství se narušují hluboké vrstvy. Po porodu již většinou nemizí a přetrvávají ve formě stříbrných jizviček. Velkou roli při vzniku strií hraje dědičnost, prakticky jim nelze předcházet.

Prevence:
Kůži masírujte a promazávejte.

 

Křeče

Svalové kontrakce v lýtkách, ve stehnech, hýždích. Příčinou může být nedostatek vápníku, horčíku – minerálů, které jsou zodpovědné za nervosvalový přenos.

Prevence:
Přísun vitamínů. Dolní končetiny do zvýšené polohy. Protahovací cvičení. Při počátku křeče přitáhněte opatrně špičku k holeni, udělejte fajfku.

 

Syndrom karpálního tunelu

Karpální tunel je místo mezi zápěstími kůstkami a příčným zápěstním vazem, kde probíhají cévy, nervy a šlachy. Vlivem otoku dochází k útlaku cév vyživujícíh nerv. Projevuje se to brněním a mrtvěním v prstech.

Prevence:
Omezte ležení na zádech – dolní dutá žíla. Nenoste tenké náramky a podprsenky. Vyhněte se namáhavé práci rukama. Přikládání ledových obkladů na zápěstí.

 

PÁNEVNÍ DNO

Plní důležitou roli posturální – udržuje tělo ve vzpřímené pozici proti vlivu gravitace. Udržuje pánevní orgány ve správné pozici. Svaly a vazy pánevního dna odstupují od pánve a nálevkovitě se svažují ke střední čáře.

Pánevní dno spolu s bránicí a břišními svaly udržují nitrobřišní tlak. Pánevní dno má významný vliv také na postavení pátěře.

Prevence:
Udržení správného svalového tonu a pružnosti – lepší porod, rychlejší regenerace. Cvičením se zlepšuje krevní oběh v oblasti pánve a tím můžeme předcházet hemeroidům.

Speciální cviky na pánevní dno jsou součástí PILATES KURZŮ Fitclubu Valerie.

Pánevní dno by se mělo procvičovat po dobu celého těhotenství, od 7.,8. už s menší intenzitou.

 

DÝCHÁNÍ

Vdechujeme kyslík, vydechujeme oxid uhličity. Dochází tedy k výměně plynů mezi zevním prostředím a tkáněmi. Velký vliv má také na krevní a mízní oběh, střevní peristaltiku, činnost jater, prokrvení břišních orgánů včetně dělohy.

V těhotenství vytlačuje děloha bránici směrem vzhůru. Je omezen přísun vzduchu do plic. Dochází k dušnosti. Proto je velice důležité provádět vědomé prodloužené břišní dýchání. Využívá se také v první a druhé době porodní, kdy se tímto způsobem prodýchávají pauzy mezi kontrakcemi.