Zásady
-
Pokud jste před otěhotněním necvičila, začněne se cvičením až od 12. týdne těhotenství. Nesnažte se vše dohnat. Zátěž zvyšujte postupně a velmi pozvolna.
-
ve dnech předpokládané menstruace cvičte velmi pozvolna
-
při jakýchkoliv potížích vyhledejte lékaře
-
dodržujte pitný režím, pozor na přehřátí, teplota těla by neměla přesáhnout 38°C
-
tepovou frekvenci udržujte v takové frekvenci, kdy můžete během cvičení plynně hovořit
-
v 1. trimestru uberte na intenzitě cvičení – tyto měsíce jsou důležité pro uhnízdění
-
od 2. trimestru neležte na břiše
-
ve 3. trimestru neležte během cvičení dlouho na zádech (zvětšená děloha utlačuje dolní dutou žílu a omezuje krevní oběh)
-
Při protahovacích cvicích neveďte pohyb až do krajní meze, pouze do prvního pocitu tahu, vazy jsou uvolněné, mohlo by dojít k poškození kloubních struktur
-
vyvarujte se zadržování dechu
-
Při zvedání se z lehu na zádech vždy jdeme přes bok, aby nedocházelo k nadměrnému zatížení břišní stěny a zvýšení nitrobřišního tlaku
-
Pokud zvedáme něco ze země, vyvarujeme se shýbání s propnutými koleny. To přetěžuje páteř, namáhá břišní svaly a pánevní dno, dochází při něm k zadržování dechu a tím se zhoršuje krevní tlak. Šetrnější je mírně se rozkročit, pokrčit kolena a s rovnými zády se předklonit.
Každé těhotenství je trochu jiné, a proto je vhodné ke každé těhotné ženě přistupovat individuálně. Vždy je potřeba cvičení přizpusobit nejen týdnu těhotenství, ale i možnostem každé ženy.
Ke cvičení je nutné doporučení lékaře. Postačí vyjádření v průkazce pro těhotné.