• dvd_header.png
  • fitclub_header.png
  • stott_header.png
  • stroje_header.png

Novinky na Váš email

Chcete zasílat aktuální informace včas? Nechte si zasílat náš newsletter.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Kontakty

Valerie Peclová
Jírova 2201/21
Brno, 62800
e-mail: info@fitclubvalerie.cz
tel: 775 629 862
IČ: 67582915

SFbBox by smarthappybirthdaywishes.com

 

 

 

 

Čakry

 

Jedná se o energetická centra ve fyzickém, emocionálním a duchovním těle. Jsou zásobárnou energie. Tato energie se v každé čakře otáčí kolem centrálního bodu ( podobně jak je tomu z hlediska západní medicíny v oblastech nervových pletenců. Čakry jsou místa , kde energie přechází mezi hmotným tělem a energetickým tělem. Na fyzické úrovni lze prokázat proudění energie neurologii. Hlavní čakry jsou umístěny podél páteře. Pomocné čakry jsou umístěny např. na chodidlech, , v rukách, na uších, prsních bradavkách, kolenech, dlaních a po celém těle. Pokud čakra funguje dobře, považuje se za zdravě otevřenou. Pokud nefunguje dobře , jde o čakru zablokovanou nebo nadměrně otevřenou. Působí na přilehlé orgány, nervy, žlázy. Všechny, kromě sedmé jsou spojeny s určitým živlem a je každá taková čakra je zásobárnou daného živlu. Při praktické práci s čarou na ni směřujeme svoji pozornost, na její umístění, , představujeme si její tvar a barvu. Lze ji aktivovat zpěvem mantry. Lze si je představit jako trychtýře, které směřují směrem k tělou. U první je otevřený směrem dolů, u sedmé směřuje do vesmíru. Ostatní mají trychtýře za přední i zadní strany těla.

 

Sedm čaker

Čakry jsou energetická centra v našem těle, která jsou schopna přijímat a vyzařovat energii. Jsou propojeny sítí kanálů. Máme celkem 7 hlavních čaker, 40 vedlejších a cca 88 000 čaker menšího významu. Šest z nich je umístěno podél Sušumny, sedmá čakra Sahasrára je na temeni hlavy. Bývají zobrazovány s okvětními lístky, jejichž počet odpovídá počtu Nádís , které z nich vycházejí. Každý okvětní lístek představuje zvukové vibrace , které způsobuje proudící Kundaliní. Kromě toho všechny čakry, vyjma Sahasráry, mají vlastní barvu, prvek a Bídža mantru a jejich umístění odpovídá nervovým pletencům podél páteře.

Múládhára čakra – první základní čakra ( kořenová )

Červená , tvar lotos se 4 okvětními lístky. Prvkem je Země, mantrou Lam. Je shodná s křížovým pletencem.na základně páteře v oblasti kostrče, hráze. V této čakře leží spící Kundaliní.Působí na ledviny a močový měchýř. Vyjadřuje pocit, že někam patříme, pocit jistoty, přežití. . Je v ní umístěna životní síla, rozmnožování. Celý den je tato oblast ale stlačena, proto je důležitá práce s pánevním dnem , jeho aktivace a uvolnění.

Tip: Vhodné je chodit bos a běhat v ranní rose.

Svádhišthána čakra – sakrální

Oranžová, lotos se 6 lístky. Prvkem je voda, mantrou Vam. Leží v prostatické pleteni.Z přední strany v oblaati stydké kosti a ze zadní strany u křížové. Působí na ledviny, močový měchýř a pohlavní orgány. Vyjadřuje sebehodnotí ( mám svoji hodnotu a vím, co je pro mě dobré ), sexualitu, rozmnožování, radost, bolest a souvisí s vylučováním. Při onemocnění v této oblasti je narušen proud hojivé energie Šaktí , které podporuje sebevědomí. Rozrušení = průjem. Strach = zácpa. V péči o tuto čakru je mimo cvičení dobré uvažovat o vhodné stravě.

Manipura čakra – solar plex ( pupeční )

Mani – zářivý klenot, Pura – břicho, opevnění těla. Zářivý drahokam je umístěn uvnitř těla.

Nad úrovní pupíku a na zadní straně cca 10-11. žebro. Působí na žaludek a slezinu. Vyjadřuje pocity síly, sebeúcty, důvěry a vůle. Vnímá energie lidí z okolí. Barva žlutá s 10 lístky. Prvekm je oheň, mantrou Ram. V oblasti sluneční pleteně. Je to hlavní centrum prány. Oheň citů a pocitů, také trávení. „ Něco mi leží v žaludku ů vyjadřuje otázku emocí. Zlost, vztek, smutek jsou spojovány s játry a žlučníkem. Soucit, sympatie se žaludkem a ledvinami. Když řešíme vztahový problém , projevuje se to šimráním a nepříjemným pocitem v oblasti břicha.

Tip: zahřívejte tělo

Anáhata čakra ( srdeční )

Zelená s 12 lístky. Prvkem je vzduch, mantrou Jam. V srdeční oblasti, uprostřed hrudní kosti a vychází na zádech ve výšce4.-5. hrudního obratle. Působí na srdce a tenké střevo. Vyjadřuje pocit lásky, vztahů, vyrovnanosti, soucitu, odpuštění. V srdci leží centrum radosti. Když životní síla slábne, radost a láska jsou pryč, člověk propadá smutnku a projevuje se tělesná ochablost.

Tip : Procházka ve volné přírodě, provětrává a čistí.

Višuddha čakra ( komunikační )

Barva moře( světle modrá ) a 16 lístků. Prvkem nebesa – Éter, mantrou Ham. V oblasti krku, v hrtanovém pletenci.Působí na plíce a tlusté střevo.Vyjadřuje komunikaci, vyslovení vlastního názoru, pravdy .Na konci cvičení vytvořte sluneční mudru ( spojením palce a prostředníku ), prodýchejte oblast srdce, přijímejte a vydávejte lásku.

Ádžňá čakra – třetí oko

Fialová ( tmavě modrá ) se 2 lístky. Sídlo mysli, mantrou Óm.Mezi obočím. Vyjadřuje jasnost, vize, představivost, vidění věcí, tak jaké jsou. Indické ženy i muži nosí BINDI – žlutá nebo červená pasta nanesená na této čakře, aby ji cítili, viděli a neustále aktivovali.

Tip: nejenom tělo existuje…….

Sahasrára čakra – korunní (poznání, osvícení, splynutí )

Na temenu hlavi. Barva jasné světlo, čirost, je to koruna s tisíci okvětními lístky a odpovídá absolutnu. Když Kundaliní dojde k této čakře, tak jogín zažívá Samádhi neboli zážitek nadvědomí. Odpovídá hypofýze. Element žádný – je to čisté vědomí. Mantra žádná. Vyjadřuje duchovní růst, věčnost, vztah s božstvím, vyšší princip. Meditujte, je jen čistá prána, žádný hmotný živel.