• dvd_header.png
  • fitclub_header.png
  • stott_header.png
  • stroje_header.png

Novinky na Váš email

Chcete zasílat aktuální informace včas? Nechte si zasílat náš newsletter.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Kontakty

Valerie Peclová
Jírova 2201/21
Brno, 62800
e-mail: info@fitclubvalerie.cz
tel: 775 629 862
IČ: 67582915

SFbBox by smarthappybirthdaywishes.com

 

 

 

 

Panevní dno

Funkční pánevní dno je pro celé lidské tělo energetickým jádrem , které má velmi pozitivní vliv na psychiku, na celkovou náladu člověka a mimořádně podporuje sebevědomí.

Pilates vám může pomoci znovu aktivovat svaly pánevního dna a zbavit se tak vašich obtíží. 

 

Co je to pánevní dno ?

Pánevní dno je trampolína,složená ze tří vrstev, silná jako naše dlaň mezi stydkou kostí a kostrčí. Je to systém mnoha svalů.

Je to součást hlubokého stabilizačního systému – HSS. Bráničním vazem je spojeno s hlavním dýchacím svalem – bránicí. Další sval, který je součástí HSS je transversus abdominis – hluboký „korzetový„ břišní sval, který začíná od pánve a má tedy vliv na funkci pánevního dna a Multifidus muscle – hluboký zádový sval, lokální stabilizátor, nastavuje jednotlivé obratle páteře vůči sobě.

Proč je pánevní dno tak důležité ?

Všechny pohyby lidského těla jdou do pánve, je to křižovatka a její postavení je velice důležité, jelikož ovlivňuje i pozici páteře.

Jádro těla ( HSS ) by se mělo zapojit při pohybu první a samo od sebe, automaticky. Člověk, který má problémy, to má obráceně, jádro těla se mu zapojí až zároveň s velkými svaly nebo dokonce až po nich.

Pánevní svaly jsou zodpovědné za správnou stabilizační strategii beder, zlepšují stabilizaci jádra těla, bez pánevních svalů nedosáhnete orgasmu, pánevní svaly vedou a natáčejí hlavičku u porodu, pánevní svaly jsou zodpovědné za správné močení nebo za inkontinenci, jsou podporou vnitřním orgánům. Správným cvičením předejdete prolapsu dělohy, močového měchýře nebo konečníku, předejdete nebo se zbavíte bolesti zad, bolesti křížové kosti či SI kloubů…

Z hlediska jógy či čínské medicíny se v oblasti pánevního dna nachází první čakra – sídlo životní energie. Procvičování svalů pánevního dna zlepšují tok energie otvírá dolní kořenovou čakru – sílu do života. To se pozitivně projevuje na činnosti všech ostatních čaker. Energie může stoupat podél páteře a stimulovat činnost mozku.

Problémy pánevního dna se staly v poslední době jedním z hlavních témat výzkumných týmů po celém světě. Studie pomáhají pochopit , proč je naše tělo zranitelnější, proč nám nedovolí dělat, co chceme. Cíleným cvičením, založeným na výsledcích těchto výzkumů si můžete pomoci k dosažení vašich cílů . Snažíme se najít příčinu vašich problémů, ne jen léčit příznaky. Náš  přístup je zaměřen na obnovení funkce.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opětovnou aktivací hlubokých svalů, při cvičení pilates, můžete obnovit funkci pánevního dna. 


S pánevním dnem mají také souvislosti problémy se zácpou nebo hemeroidy, bolesti zad, stabilizace pánve, problémy s početím, souvisí se správným umístěním orgánů v dutině břišní – pokles orgánů např. dělohy.

Problémy projevující se při každodenních činnostech jsou velice omezující a mají negativní vliv na psychiku. ( únik moči při kýchnutí, sportování, běhu, zvedání břemen…)

Správná funkce pánevního dna má pozitivní vliv na sexuální prožitky mužů i žen a vede kbohatšímu  sexuálnímu životu obou partnerů.

Vagína nemá svaly, sexuální prožitek je tedy závislý na funkčních svalech pánevního dna.

 

Inkontinence:

 

Příčina může být těhotenství.Těhotná žena si vytváří náhradní stabilizační techniku pánve a beder. I porod např. nástřih, natržení hráze . Pokud po porodu nedochází k rehabilitaci a správnému cvičení, špatný návyk z těhotenství si přenáší celý život a ten vede k několikanásobným posturálním problémům a problémům vnitřních orgánů i roky po tom.

Ale i ženy, které nerodily můžou být inkontinentní. Důvodem může být narušení přirozených signálů již v dětství či dospívání ( maminka nutí čůrat holčičky i když se jim nechce, dále nemají děti pohyb, sedí u PC, omlouvají se ve škole z hodin tělocviku ).

Klimakterium - vlivem hormonálních změn, poklesem estrogenů a ztrátou elasticity vazivové tkáně dochází k oslabení svalstva močového měchýře.

  • Stresová inkontinence: Nesouvisí se stresem, ale má souvislost se zátěží a hmotností. Příčina je v oslabení svalů pánevního dna a tím i oslabením svěrače močového měchýře, ten už nepracuje správně.

  • Urgentní – nutkavá inkontinence: Je způsobena poruchou funkce močového měchýře. Dochází k intenzivnímu nutkání na močení s nechtěným únikem moči. Močový měchýř je hyperaktivní a to z toho důvodu, že receptory, které hlásí mozku informaci o stupni naplnění, jsou příliš citlivé. Člověk tak může cítit nutkání na močení již po jednom šálku kávy.

  • Reflexní inkontinence: Vzácná forma, kdy je narušeno vedení nervových signálů z močového měchýře do mozku. Chybí pocit plného močového měchýře a ten se vyprázdní pouze jako nevědomý reflex. Např. kašel může vést ke stažené svalstva močového měchýře a ten se zcela vyprázdní.
  • Inkontinence z přeplnění – paradoxní inkontinence: Močový měchýř je neustále úplně plný a dochází k úniku moči po kapkách. Nejčastější u mužů z důvodu oslabení prostaty. Močová trubice se zúží a to brání odtoku moči. Neustále nutkání na močení, ale vyprázdnění po kapkách. Úplné vyprázdnění je možné pouze pomocí tlaku na břicho.